2011. január 25., kedd

Pszichológusnál 2.

Na de mit mond a korai iskolakezdésről J.? Felkerestem, mert kíváncsi vagyok véleményére. Az a kiindulási alapja, hogy Berci már most le van késve arról, hogy az iskola szellemileg kihívást jelentsen számára. (Ezen kicsit gondolkodóba esem, hiszen azért csak léteznek fokozatok. Csak van különbség a két eset között: 1. egy gyerek néha egy kicsit unatkozik az iskolában vagy 2. mindig nagyon unatkozik az iskolában.) Továbbra is a szorongásoldásra és az érzékenység-csökkentésre helyezné a hangsúlyt, függetlenül attól, hogy milyen gyermekintézményben tölti napjait Berci.
Rendben, erről beszéljünk még sokat, nagyon fontos szerintem is! De mostanában mégiscsak el kell döntenünk, hogy beírassuk iskolába vagy ne. J. felvilágosít, hogy iskolaérettség megállapításakor 4 nagy területen kell a gyerekeket vizsgálni: figyelem, érzelmek, mozgáskoordináció, rövid távú memória. Ahogyan J. figyelgette Bercit a csoportmunka folyamán, úgy látta, hogy két terület biztosan problémamentes: a figyelem és a memória. Az érzelmeket tanulni kell kordában tartani, ld. szorongás és érzékenység. Mozgás: Judit megfigyelései alapján Berci nagymozgásai rendben vannak, a finommotorikát, különösen a grafomotoros képességeket viszont jobban meg kell figyelnie, mert eddig erre még nem irányultak vizsgálódásai. Sok-sok kisgyerekkel van dolga a csoportban. Ennek ellenére J. felajánlja, hogy a következő hetekben felméri Berci grafomotoros érettségét. Ezt örömmel hallom, jövő hét kedden lesz az első foglalkozás napja. Örülök, mert úgy érzem segítséget kapok.

2011. január 21., péntek

„Olyan jó Ákosnak”

Este, elalvás előtt, Berci motyog az ágyában. Ezt csinálja 22 hónapos kora óta, 30-90 perc „beszélgetés” elalvás előtt. Van, hogy kijön szobájából, hogy velünk is beszélgessen egy kicsit, sőt újabban könyveket is nézeget-olvasgat vagy rajzolgat ebben az esti időszakban, de alapvetően jól elbeszélget ilyenkor saját magával. Ma kijött, hogy elújságolja, amire rájött: „Olyan jó Ákosnak. Az oviban csak Ákosnak jó!” Kérdem én, hogy ugyan miért. „Mert csak az ő nevének van visszafele is értelme!” :)

2011. január 20., csütörtök

Speciális iskola

J. véleménye a speciális ún. tehetséggondozó iskoláról magas intellektusú gyerekek számára: nem üdvös, az esetek döntő többségében nem szükséges. A társadalomba való beilleszkedést a normál általános iskolai közeg alapozza meg. Akkor jöhet szóba speciális iskola, ha nagyon-nagyon-nagyon-nagyon, tényleg nagyon rosszul telnek a tehetséges gyerek napjai a normál iskolában, és már mindent megtettünk, hogy ezen javítsunk. Szerencse, hogy épp így gondolom én is.

Dr. Buda Mariann így ír erről. "Az együttnevelésben (azaz normál iskolában) lehet, hogy meg kell küzdeni a társak esetleges értetlenségével, a tananyag, a tanári felkészültség, idő és energia elégtelen voltával. Kétségtelen előny azonban, hogy ha a fiatalt nem emeljük ki egy sajátos, félig-meddig mesterséges közegbe, akkor gazdagabb szociális tapasztalatokat szerezhet, ami személyiségének fejlődése szempontjából nagyon fontos. Így azt is megtanulhatja, hogyan fogadtassa el magát az átlagosak közösségében."

És, csak hogy legyen kontra is, hiszen így teljes a kép: Polgár Judit, minden idők legjobb sakkozónője, jelenleg két kisgyermek édesanyja soha, egy percet sem járt iskolába. http://www.polgarjudit.com/ Nemrég hallottam vele a rádióban egy beszélgetést, és teljesen normális ember benyomását keltette. Úgy értem, hogy nem volt sem antiszociális, sem fellengzős, sem beszűkült, sem mesterkélt. Hát igen, így is lehet. Édesanyja és édesapja előtt le a kalappal.

Korai beiskolázás

Elérkeztünk a nagy kérdéshez. Menni vagy nem menni? Mármint Berci, iskolába, ez év szeptemberében. (Szeptember 16-án lesz 6 éves.) Sok a pro, és van néhány kontra is. Törvény szerint lehetséges. 1993. évi LXXIX. törvény a közoktatásról 6.§ (2) bekezdés:

„A gyermek, ha eléri az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, legkorábban abban a naptári évben, amelyben a hatodik, legkésőbb amelyben a nyolcadik életévét betölti, tankötelessé válik. A gyermek, ha az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget elérte, abban a naptári évben, amelyben a hatodik életévét május 31. napjáig betölti, megkezdi a tankötelezettség teljesítését. A szülő kérelmére a gyermek megkezdheti a tankötelezettség teljesítését akkor is, ha a hatodik életévét december 31. napjáig tölti be. A tankötelezettség kezdete annál a gyermeknél eshet a nyolcadik életévre, aki augusztus 31. utáni időpontban született. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik.”
Berci korai beiskolázása – érvek
  • Képességeihez mért feladatok közben csökkenne a belső frusztráció, amit ugyan nem mutat ki, de mostanság nagyon ott van: „Én annyira unom a körjátékokat!”
  • Az óvodai feladatokhoz képest nehezebb feladatok közben erőfeszítést tanulna.
  • A vonalas és négyzethálós füzetben a jelek, formák, majd betűk, számok vonalakon belül tartása nagy kihívás lenne neki.
  • Minden bizonnyal befejeződik a tendencia, miszerint egyre később alszik el este a fiú. Mostanában fél 11 a leggyakoribb.
  • Magatartása, fegyelme, figyelme, feladat-tudata már most is 100 %-os. Komoly kisfiú, na.

Berci korai beiskolázása – kérdőjelek
  • Vajon nem fáradna-e el túlságosan?
  • Az óvó nénik tyúkanyós, aranyosan gondoskodó szárnyai alól kikerülve, az önmenedzselés, a sokkal nagyobb fokú önállóság menne-e neki?
  • Kis mérete (115 cm 18 kg) nem lenne-e frusztráló tényező számára?

Ami biztos: Tanító nénit kell választanunk. Olyat, aki azért tyúkanyósabb az átlagnál, legalábbis az első évben. És a tyúkanyó lehetőleg valamelyest differenciáljon is! Aki már tud olvasni, annak ne kelljen a betűkkel hosszasan ismerkedni, aki már százas körben számol, annak ne kelljen oldalakon keresztül gyakorolni 0-5-ig az összeadás-kivonásokat. (Sokat akarok? Hirdetés felad: differenciálásban tapasztalt tyúkanyós tanító néni kerestetik!) Ja, és ne kelljen messzire menni, hiszen melyik hatévesnek tesz jót reggelente és délutánonként a sok utazás. Miért érzem úgy, hogy valamelyik kívánalmamból biztos hogy lejjebb kell adnom…

2011. január 19., szerda

Nem tudom, hogy siker és boldogság…

… megfér egymás mellett vagy kizárja egymást?
"Kevés szülő rendelkezik azzal a nagyfokú bátorsággal és függetlenséggel, mely ahhoz kell, hogy lássa: gyermeke sikereinél gyermeke boldogsága fontosabb." (Erich Fromm)

2011. január 18., kedd

Általános tehetséggondozás…


… J. szerint aligha értelmezhető fogalom. Ő inkább azt javasolja minden, ilyen ügyben hozzá forduló szülőnek, hogy találjanak egy területet, amit a gyerek különösen kedvel, és ebben fejlesszék következetesen gyermeküket. Még az általánosan ügyes gyerekeken is megfigyelhető, hogy egy bizonyos tevékenységet szívesebben végeznek, mint a többit, ebből kifolyólag abban lehetnek a legkiemelkedőbbek. Ő óvodás korban két területet javasol: mozgás és/vagy zene. A 4-7 éves gyerekek ezekben a tevékenységekben tudják leginkább az örömet és a teljes feloldottságot megtalálni. Ráadásul éppen ez a két terület az, amelyek az agyat csodálatosan fejleszteni + a szorongást feledtetni képesek.

2011. január 17., hétfő

Pszichológusnál 1.

Az egyik óvó néni, E. hívta fel figyelmemet erre a lehetőségre. Berci ovijában főállásban dolgozik egy pszichológus, J. néni. „J. azért van, hogy segítsen, keresse fel Anyuka bátran!” – így az óvó néni. Történt ugyanis, hogy Berci egyik nap az oviban alvásidőben alvás helyett (ami egyébként mindig klasszul megy neki) ötpercenként wc-re járt. Úgy érezte, pisilnie kell, de mindig csak egy pár csepp, vagy semmi nem jött. Fel van fázva ez a gyerek, gondolta mindenki. Mire hazaértünk, a pisilés gyakorisága normálissá vált. Orvosi kivizsgálásra azért elmentünk. Minden negatív. Akkor miért ez a gyakori pisilési késztetés? Lelki okok között kell keresgélnünk. Egyébként is szokott rosszat álmodni a fiú, visszatérő álma, hogy ég a ház, így hát van miről beszélni.
Dolgozott bennem az „én pszichológushoz?” kétkedés, de legyőztem. Szeretem a lélekgyógyászatot amúgy is. És szeretek beszélgetni is. Egy próbát megér, gondoltam.

Kaptam időpontot J. nénihez. J. 45-50 közötti, egyszerű de harmonikus öltözetű, kedves, megfontolt teremtés. Türelmes. Nagy tapasztalatúnak tűnik. Kliséktől és aktuális divathullámoktól mentesen fogalmaz. Bizalmamba fogadom. Jót beszélgetünk, elég sok mindenről. A téma, aminél a legtöbbet időzünk:

A szorongás.
J.-tól megtudom, hogy magas intellektussal együtt jár a szorongás. Nagy tudásvágyú és egyben maximalista gyermek minden impulzust befogad, és erős késztetése van arra, hogy mindet fel is dolgozza, és feldolgozott formában el is raktározza. De mivel ez fizikai képtelenség (nem fér bele az időbe), az ilyen gyerek frusztrálttá válik. Aminek egyenes következménye a szorongás. Másik ok, amiért nekünk ezzel a nem túl hasznos lelki jelenséggel számolnunk kell: kicsi fiunkban nagyon erős a másoknak megfelelni akarás. Ő mindig jó akar lenni. Ebben is maximalista. Hiába mondjuk neki, hogy ez lehetetlen, akkor is. Különösen az egyik óvó néninek van olyan tekintélye nála, hogy az ő szava szent. Ha azt mondja, hogy a kabátot a vállfára kell tenni, akkor szó nem lehet arról, hogy mi azt simán csak felakasszuk a fogasra.
Berci tehát szorong, és valószínűsíthető, hogy amíg él, a szorongás vagy legalábbis az arra való hajlam jellemző lesz rá. J. azt mondta, hogy ezt megváltoztatni nem tudjuk, ne is akarjuk. Javasolta, hogy inkább tanítsuk meg őt olyan technikákra, amivel saját szorongását kezelni tudja. Hűha, ez nehéz lesz, gondoltam, amikor én magam is ilyeténképp működök: ha valamit nem tudok hová tenni magamban, majd megőrülök, és csak hogy nehezítsem saját dolgomat: az engem mélyen piszkáló dolgokat nem szívesen mondom senkinek, hanem inkább addig csűröm-csavarom azt magam, amíg az a valami helyére nem kerül bennem. Aztán persze ott a jutalomként is felfogható remeknél is remekebb érzés: Sikerült helyére tenni!!! J.-nak csak annyit mondtam: „A legnehezebb kérdés mindig a hogyan. Hogyan tanítsam meg egy ötéves gyereknek saját szorongásának kezelését, ha oly sokszor ez nekem magamnak sem sikerül?!” Itt érkeztünk el ahhoz a ponthoz, hogy bizony engem kellene egy pszichológusnak elővennie, de alaposan. J. tanácsolja, hogy próbáljam meg saját introvertáltságomat csökkenteni oly módon, hogy kitűzöm célul, hogy mindent de mindent kimondok. (Lehetőleg Berci is hallja – töltsünk sok-sok időt együtt, csak úgy mint eddig, erre buzdít, de beszéljek az eddigieknél többet arról, hogy mi foglalkoztat, mi bánt, mi frusztrál engem.) Kezdjem az apró dolgokkal. Ha például igyekszünk valahová, de késve indulunk, ezt beszéljem ki, mondjam, hogy ej, de elvacakoltuk az időt: öt perc múlva meg kellene érkeznünk, de még tizenöt perc az út. Berci halljon tőlem minél többször ilyesmit is: Most nem fogunk odaérni időre, késünk tíz percet, na bumm!
Lecke feladva, Anya, gyakorolj!

2011. január 15., szombat

Megvettem

Dr. Buda Mariann: Óriás leszel?
Mönks: A nagyon tehetséges gyerekek
című alapműveket. Mindkettő jó.  Ajánlom mindenkinek!

2011. január 14., péntek

Berci rajzolni kezd

Megint egy régmúltba utazás következik. Mintegy 15 hónap visszafelé. Történt ugyanis Kisokossal, hogy nemigen vett ceruzát kezeibe egészen 4 éves koráig. Mivel nővére 2 és fél éves korától kezdve rendszeresen valamit ábrázoló rajzokkal kápráztatta el szüleit, gondoltuk, az már biztosan valami bajnak az előjele, ha fiúgyermek mindennemű rajzolgatás nélkül tölti élete első 4 évét. Most már tudjuk, hogy ez lehet teljesen normális is – bizony milyen klassz, ha az embernek több gyereke van, akik ráadásul különneműek! Introvertált, szorongásra hajlamos gyerek később és nehezebben szánja rá magát arra, hogy kiadja lelke belső tartalmait rajz formájában.
Itt van Berci egyik műve az elsők közül. Medvék barlangban, barlang falán lépes méz, kint fúj a szél.
                                        
Mivel oly sokáig nem rajzolt, nem titkoltam örömömet, amikor beindult a rajzolókája. Kérdeztem is tőle: De Berci, ha te ilyen szépeket tudsz, akkor eddig miért nem rajzoltál? Mire ő: Úgysem lett volna olyan szép, mint Emié!
5 éves szülinapja után pár nappal alkotta a következőt:
A pöttyök, melyek görbe vonalat alkotva áramlanak ki a kisfiú fejéből, Berci tolmácsolása szerint azt ábrázolják, hogy a fiú éppen gondolkodik! J Örökké kíváncsi anya persze nem bírta ki, meg kellett kérdeznie: Na, és min gondolkodik ez a fiú? A válasz: Azt nem tudhatjuk, nem vagyunk mi gondolatolvasók!!

És még egy, a közelmúltból. Abból a korszakból, amikor Kisokosunk csupa olyan házakat rajzolt, amelyek elektromos és egyéb vezetékekkel gazdagon be vannak hálózva. A füst a kandallóból jön ám egyenesen.

2011. január 13., csütörtök

Általános igazságok, …

… amelyek minden tehetséges gyerekre vonatkoztathatóak lennének, valószínűleg nincsenek.  Vannak olyan okos gyerekek, akik hiperaktívak és rosszalkodnak unalmukban, mert így teszik érdekessé mindennapjaikat. Vannak, akik csendben vannak, de nem figyelnek oda az óvodai-iskolai történésekre, mert semmi újat nem találnak benne, ehelyett egyfajta saját világot kreálnak magukban, és emiatt tűnnek furcsának, figyelmetlennek, és akár alul is teljesíthetnek. És vannak olyan gyerekek is, akik okosságuk mellett nagyon jól is viselkednek, mert ebben is maximalisták. De valójában folyamatosan ott motoszkál a fejükben, hogy: „Ezt én már rég tudom” vagy „Mindent én tudok a legjobban” stb. Ők könnyen átmennek nárcisztikusba, és könnyen elbízzák magukat. Vannak, akik egy területen (pl. matematika, zene, sport, rajzolás-festés, színpadi szereplés, kommunikáció stb.) kimagaslóak, és a többiben átlagosak vagy átlagnál gyengébbek. De vannak olyanok is, akik egyszerűen csak gyorsabb fejlődésűek, mint a többiek. Az ő fejlődésük később lelassulhat, és átlagos intellektusú felnőttek válhatnak belőlük.
http://www.nlcafe.hu/csalad/20101228/az_igazi_tehetseg_tudja_mit_akar/

Magazinos, nem annyira tudományos, de vannak benne érdekes dolgok.

2011. január 7., péntek

Összeszedtem

néhány tehetség-definíciót + tehetséges gyerek meghatározást.
http://geniuszportal.hu/content/mi-tehetseg Nagyon jó, átfogó jellegű leírás. Egy részlet:
A fejlesztő munkának egyik kritikus pontja, hogy milyen életkorban kezdjük el a speciális tehetségfejlesztést. Az is gondot okozhat, ha túl korán kezdjük ezt a munkát, de az is, ha elszalasztjuk a szenzitív korszakot a speciális képességterületeken. Nehéz pontos választ adni a fenti kérdésre, hiszen függ ez magától a speciális képességtől, annak megjelenési idejétől is: például a zenei, matematikai, bizonyos mozgásbeli tehetség stb. már óvodáskorban megjelenhetnek. Ezek programszerű egyéni fejlesztése tehát már ekkor fontos, egészében véve azonban az óvodáskor „alapozó” korszaknak tekinthető bizonyos értelemben: elsősorban a megfelelő érzelmi fejlődést kell biztosítani a gyerekek számára azzal, hogy „törődünk” velük, s engedjük őket játszani. Ebben a korban még nem szabad „elkülöníteni” a tehetségesnek látszó gyerekeket, ebből sok probléma adódhat.
Az iskoláskor természetesen már más lehetőségeket kínál, azonban itt is óvatosan kell eljárnunk. A kisiskolás korban is alapozó munkát végezhetünk, csak más értelemben, mint az óvodáskorban: elsősorban a tehetség általános képességeihez tartozó elemeit (lásd a korábbi felsorolást) kell hatékonyan fejleszteni. Az úgynevezett speciális osztályok koraiak még ebben az időszakban, hiszen ezekben a kiemelkedő teljesítmény alapja többnyire a magas szintű általános intellektuális képességrendszer, nem pedig a speciális képesség. Ha felbukkan a tehetség – pl. matematika, nyelv –, egyéni programmal lehet a fejlesztést megoldani. Minél több forrásból szerzünk a gyerekre vonatkozó információkat a gyerek teljesítményéről és képességeiről, annál megbízhatóbb az azonosítás.
Bizonyos életkorig (kb. 13 év) hasznosabb inkább a tehetségígéret szót használni. Egyetértek, nagyon! Felicitasz klasszul összegyűjtötte a tudnivalókat + a dilemmákat, és nagyon jó hozzászólások is vannak nála:

A tehetséges gyerek szuperérzékenységéről ill. túlizgathatóságáról:

Jól megjegyeztem

egy neveléselméleti hasznosságot, amit egyszer a rádióban hallottam – fogalmam sincs kitől, fogalmam sincs milyen műsorban, és sajnos a mikorra sem emlékszem már –, miszerint a gyereknevelés nem más, mint oda-vissza hatás szülő és gyermeke között. Igen, igen, ezt én is pontosan így érzem!

2011. január 6., csütörtök

Tehetség-gyanú

Mivel kissé késve, betöltött 5 éves kor után kezdtem fiam tehetség-dolgait dokumentálni, emlékezetemből kell néhány történetet előhívnom, hogy milyen jelekből is gondolhattuk volna már hamarabb, hogy egy igazi kis tehetség-ígéret növekszik közöttünk. Nem mintha bármit is másképp csináltunk volna, de mégis, az érdekesség kedvéért. 3 kis epizód jut eszembe.

Berci 2 éves, bölcsiben két dologgal kápráztatja el a gondozó néniket (ilyet még 30 éves pályafutásuk alatt egyszer sem láttak): 1. Sok percen keresztül képes egy lábon ugrálni. Ez állítólag nagyon ritka ebben az életkorban. 2. Az István a Királyból dúdol, minden dallam felismerhető. A „Felkelt a napunk” a kedvence, hibátlanul és teljesen tisztán dúdolja.

Másik sztori nem egészen hároméves korából. A gyerekszoba ajtajába, a küszöb helyére sorba odapakolta az összes kisautóját, és hangosan megszámolta őket. 33-at számolt, pontosan annyit, amennyi oda le volt téve. Nem kértem, hogy számolja meg őket, ezt saját késztetésből tette. Korábban talán előfordulhatott, hogy nővérével egyszer-kétszer megszámoltak húsznál több dolgot.

Aztán. Berci 3 éves volt, nagybevásárláson voltunk az egyik közeli élelmiszerboltban. Ő – jó szokásához híven – jött utánam, néha megbeszéltük, hogy mit miért veszünk, de egyébként megfigyelt, kombinált, kattogtak fejében a kerekek. Egyszer csak így szólt: „Anya, most, amikor folyamatosan növök, ugye a szívem is növekszik?”

2011. január 3., hétfő

Ha valaki második gyerek...

... egy családban, akkor:

1. Rutinos, testileg-lelkileg edzett, MAGABIZTOS szülők kezeibe kerül, de hall/lát nem kevés jelenetet, aminek az az oka, hogy a nagy féltékeny őrá. (Mit kezd ezzel a kicsi kis lelke???)

2. Már a bölcsőben gyakorolhatja a „miért küzdjek és miről mondjak le” elnevezésű, kortól függetlenül egyébként igen nehezen elsajátítható tudományt – helyből edzettebb lesz, de a kevesebb direkt figyelem ketteskéknél okozhat önbizalomhiányt is.

3. Nem fenyegeti az a veszély, hogy túl sokat van a szülők figyelmének középpontjában, de elkényeztetődhet „az édes kicsi” okán.

4. Rengeteget tanul nagytestvérétől: számtalan nagyos éneket, mondókát, mesét hall, akár angolul, németül is, nagyos játékok is körülveszik, hamar „jár” (elsősorban délutánonként) óvodába, iskolába. Cinege cipője, szorzótábla, kikérdezendő angol szavak röpködnek körülötte. Minden körülmény adott, hogy öcsi/hugi intellektusa az átlagnál gyorsabb ütemben fejlődjön, de ezért cserébe el kell viselni azt, hogy a nagy irányít, uralkodik, meghatároz.

Hogy mi köze ennek a tehetséghez? Hát, röviden: Nagytestvér mellett könnyű ám okosnak és ügyesnek lenni!


Például: 11 hónaposan egyben jó enni az almát, héjastul,
mindenestül (és lehet, hogy egyenesen a fáról, mosatlanul?).

Vagy: alig 4 évesen ismeretterjesztő könyvből
felolvasást hallgatni, lehorzsolt állal.

És: mennyit kell egy kicsinek kepeszteni azért, hogy
ott legyen, ahová a nagy könnyedén fellibben!

Aztán: A sok jó móka közül egy.
A Nagy kis műanyag gereblyével csíkos hajat alkot Kicsinek. :))

 

2011. január 2., vasárnap

A szitu

Adott egy kisfiú átlagon felüli intelligenciával, és adott egy szülőpár, aki semmi mást nem szeretne, mint azt, hogy ez a kisfiú, mire megnő, őrizze meg hatalmas tudásvágyát, és képes legyen kamatoztatni is azt – a saját és mások örömére-hasznára. Eléggé ellentmondásos a helyzet: legyen mindig tudatában annak, hogy neki két kerékkel több van, de soha ne bízza el magát. Tudjon szóba állni embertársaival – a kommunikáción múlik minden! –, és ne szenvedjen attól, hogy sokan, esetleg nagyon sokan nem értik őt. Szeresse jól saját magát, tudjon szeretni másokat! Ne essen depresszióba. Ne legyen szüksége pótcselekvésekre. Ne szorongjon, legyen reális önértékelése és önbecsülése.

Hogy ezekből a szép célokból mennyit sikerül majd megvalósítani, az a jövő zenéje. Hogy milyen lépéseket teszünk, és mit tapasztalunk menet közben, ezt próbálom itt dokumentálni. Azért határoztam erre el magam, hogy a mi tapasztalásaink minél több, tehetséges gyerekkel megáldott szülőnek segítségül szolgálhassanak.

Akik ismernek, tudják, hogy az a típus vagyok, aki nem von le semmiféle következtetést különféle gyermek intelligencia-tesztek számszerűsített eredményeiből (ezért nem is viszem bele gyermekeimet ilyen tesztek oldogatásába), és aki csak a legszükségesebb esetekben hordja gyermekeit különféle felmérésekre, fejlesztésekre, vizsgálatokra. Hála az Égnek egészségesek, ezért ilyesmire tényleg nem nagyon van szükség. Egy dologban viszont nagyon hiszek: a szülői odafigyelés és a sok, a rendszeres közös élmény erejében. És az egyszerűségben.